Malta | О Maltu

MALTA

Maza un koncentrēta, īsta miniatūru zeme…Paradīzes pludmaļu, tranzītostu pakalpojumu, finanšu un  tūrisma centrs Vidusjūras pašā sirdī, izvietojusies uz trim apdzīvotām salām, ar sauli saderināta un droša- tā vilina tūristu pulkus visa gada garumā, bez tam valsts vārdu nes vēsturiskais un noslēpumainais bruņinieku ordenis. Dzīvesprieks un viesmīlība, laipnība un bezrūpība Maltas cilvēku sejās un smaidos aicināt aicina atgriezties šeit atkal un atkal…

Pirmie, kas sāka apdzīvot jaukās salas, bija toreizējie brašie ceļotāji- feniķieši- 1.gs p.m.ē. Tieši viņi nosauca galveno salu par Malat, kas nozīmē “drošs patvērums”. Patiešām tagad valsts populāra ar tūristu drošību vēl tagad. Ap 200. gadu p.m.ē. Malta kļuva par Romas Impērijas sastāvdaļu Vēlākajos gadsimtos salu grupa bija mājvieta Svētā Jāņa ordeņa bruņiniekiem, bet 19.gs. to kolonizēja Lielbritānija, pēc 2.pasaules kara Malta atsvešinājās no Lielbritānijas. 1964. gadā Malta ieguva neatkarību.
Pirms feniķiešiem Maltas salās dzīvoja tautības, kurām bija ļoti savdabīgi reliģiskie kulti. Viņi uzbūvējuši tempļus, kas ir senāki nekā ēģiptiešu piramīdas. Daudzas no šo tempļu drupām ir saglabājušās līdz mūsdienām. To vecums sasniedz 5 – 6 tūkstošus gadu.  Gigantiskie un majestātiskie maltiešu tempļi, kas celti no milzīgiem akmens blokiem, ir vienas no noslēpumainākajām un aizvēsturiskākajām būvēm Eiropā. Pastāv leģendas par milžiem, kas atvēluši šos akmeņus, jo mūsdienu cilvēks ko tādu pat ar modernu tehniku diezin vai varētu paveikt. Viens no tempļiem tiek dēvēts par Gantiju, kas nozīmē “milža mājoklis”. Mūsdienās ir zināmi vairāk nekā 20 tempļi, kas atrodas Maltas un Goco salās. Arheoloģiskajos pētījumos ir konstatēts, ka šie tempļi ir celti laikā no 3600. līdz 2500. gadam p.m.ē. 
Tieši 150 gadus (no 1814. līdz 1964. g.) Malta atradās Lielbritānijas pakļautībā. Tas ir pietiekami ilgs laiks, kas atstājis pēdas salinieku ikdienas dzīvē. Par to var pārliecināties, braucot ar dzeltenajiem 70-to gadu britu satiksmes autobusiem pa ceļa kreiso pusi un runājoties tāpat kā Londonā ierastajās sarkanajās telefona būdiņās..
Zemūdens peldēšanas, sērfošanas un burāšanas mīļotājiem te ir paradīze - ūdens Maltā ir viens no dzidrākajiem pasaulē. Niršana tiek piedāvāta līdz 30 m dziļumam. Arī makšķerniekiem te ir ko darīt, jo tiek piedāvātas plašas iespējas. 
Maltu raksturo īpašās gastronomiskās īpatnības kā neraudzētā maize, dažādas sieru šķirnes, svaigi augļi un dārzeņi, tipiskā Vidusjūras salu virtuve un īpašie maltiešu ēdieni. 
Bruņinieku ordeņa pamatlicējs ir Provansas bruņinieks Žerars Toms. Pats ordenis izveidojās uz svētceļnieku patversmju un hospitāļu bāzes, kura atradās Jeruzalemē, un pieņēma Svētā Jāņa vārdu. Mūsdienu Maltas ordenis izlaiž savas pastmarkas un monētas, uztur diplomātiskas attiecības ar 50 valstīm, veic Sarkanā Krusta funkcijas, nodarbojas ar labdarību un žēlsirdības misiju, uztur daudzas slimnīcas, hospitāļus, veco ļaužu pansionātus un bērnunamus.
Biežo vētru dēļ Maltā namus neceļ augstākus par trijiem stāviem.

Informācija par valsti

Platība. 316 km2

Valūta: Eiro. Vairums viesnīcu, veikalu un restorānu pieņem šādas kartes – American Express, Visa, Diners Club International, Eurocard/MasterCard.
Galvaspilsēta. Valleta.

Ģeogrāfija. Maltas salu arhipelāgs atrodas Vidusjūras vidus daļā, uz Dienvidiem no Sicīlijas. Malta, Gozo un Komino salas ir trīs apdzīvotākās salas šajā arhipelāgā. Salu ainavai raksturīgi lēzeni un zemi kalni un līdzenumi, kuri atgādina terases. Krasta līnijai raksturīgi lielāki un mazāki līči, klintis un smilšainas pludmales. Skatpunktā no augšas krasta līnija ir robaina un ar izteiktiem līcīšiem. Salu reljefs ir paaugstināts, klintis aizņem salas lielāko daļu un to zeme ir ražai neauglīga.

Klimats. Vidusjūras klimats ir ar karstām vasarām un maigām, samērā mitrām ziemām. Vidējā janvāra temperatūra ir +14ºC līdz +16oC, jūlija vidējā temperatūra ir +32oC. Vidējais nokrišņu daudzums ir no 530 – 570 mm gadā, pārsvarā ziemas periodos.

Iedzīvotāji. 402 tūkstoši.

Valoda. Maltiešu un angļu.

Reliģija. Katoļi 98%.

Nacionālie ēdieni. Nacionālā virtuve veidojusies, saplūstot eiropiešu un arābu tradīcijam. Lielā cieņā ir zivis un jūras produkti. Zupas pārsvarā tiek gatavotas no dārzeņiem, pie kurām kā piedeva tiek pasniegta tradicionālā kraukšķīgā maize vai sendviči. Kā pamatēdienus var pieminēt ar makaroniem pildītu astoņkāji, gliemežu ragū, maltiešu ravioli, pildītus dārzeņus. No saldumiem: halva ar mandelēm, biskvīts ar mandeļriekstiem, pīrāgs ar baklažāniem un mandelēm. Malta ir slavena arī ar saviem vīniem, ir savas alus šķirnes, kā arī lieliska kafija un tēja.

 

 

Vēstniecības

 

Maltas vēstniecība Latvijā:

Rezidē Maltā, Valletā

Adrese: Palazzo Parisio, Merchants Street, Valletta VLT 2000
Tālrunis: +35621242191
E-pasta adrese: embassy.italy@mfa.gov.lv

 

Latvijas vēstniecība Maltā:

Rezidē Itālijā, Romā
Adrese: Viale Liegi, 42, 00198 Rome
Tālrunis: +39068841227
E-pasta adrese: embassy.italy@mfa.gov.lv

Noderīgas saites

Pilsētas:

 

Goco sala:

www.gozo.gov.mt

 Lidostas:

 

MLA - Maltas lidosta:

www.maltairport.com

 Cits:

 

Valūtu maiņa, laika joslas:

www.convertworld.com

Informācija par Maltu:

www.aboutmalta.com

Maltas tūrisms:

www.visitmalta.com

Maltas aviolīnijas:

www.airmalta.com

Maltas tūrisms:

www.mta.com.mt

Maltas laika apstākļi:

www.maltaweather.com

Maltas transports:

www.maltatransport.com

 

Kūrorti

Gozo sala
Ļoti skaista un dzīvīga saliņa, kura ir slavena ar leģendārās burves Kalipso mājokli, dēvēta arī par „mīlas un medus” salu. Salai ir ļoti izteikti mazi kūrorti ar daudziem veikaliņiem. Lielākā pilsēta ir Marasalforna, kurā atrodas četras viesnīcas. Salu no Maltas sauszemes šķir neliels un šaurs, bet dziļš jūras šaurums. Gozo sala saviem apmeklētājiem sniedz iespēju aplūkot vienu no pasaulē visvecākajiem tempļiem visā arhipelāgā, kas celti aptuveni 3.gadsmitā pirms mūsu ēras. Salas līča krasts ir ainaviski baudāms no maziem restorāniem, viesnīcām vai apartamentiem.

Komino
Ļoti maza saliņa, uz kuras atrodas tikai viena viesnīca, policijas iecirknis un neliela baznīca. Šo saliņu parasti visvairāk apmeklē vientuļnieki vai pārīši romantiskiem vakariem. Uz šīs salas reti sastopamas ģimenes ar bērniem.

Sliema
Maltas kūrorts, kurš atrodas salas ziemeļos, netālu no Maltas galvaspilsētas Valletas. Šim kūrortam raksturīgas 3-4* zvaigžņu viesnīcas. Vērts palikt šajā kūrortā tiem, kuriem patīk iepirkties un atpūsties nelielos krodziņos. Vidzīvīgākais šajā kūrortā ir Paceville rajons ar daudzajiem bāriem, kazino, diskotēkām un naktsklubiem.

Cirkewwa
Šajā kūrortā ir trīs 4* viesnīcas, šauras pludmales un kuģu piestātnes. Ļoti aktīvi šo kūrortu iecienījuši nirēji un peldētāji. Pārējās valsts vietas atrodas diezgan tālu, bet kursē autobuss.

St. Julians
Pilsēta, kurā satiekas vairākas atšķirīgas dzīves: no vienas puses Sliema klusie kvartāli, Paceville diskotēku dārdoņa un St.George līča pieczvaigžņu viesnīcu greznība. Ja vēlies apmesties tieši šeit, pārliecinies par vienīcas atrašanās vietu. Šis kūrorts ir lieliska izvēle atpūtai Maltā, ja brauc turp ne tikai smilšainu pludmaļu dēļ, bet arī ar vēlmi izbaudīt krasās kūrortu atšķirības.

Bugibba / Qawra
Pilsētas Maltas ziemeļos, kas saplūdušas gandrīz pavisam kopā. Vienkārša pilsēta, kurā ir tikai 3-4* viesnīcas. Pludmales šeit ir tikai dažās vietās, un parasti ir kāpnes uz ūdeni stāvā krastā. Lai nokļūtu uz smilšu pludmali, turp jādodas ar autobusu. Ceļā jāpavada apmēram 15 minūtes. Populārākās pludmales ir Mellieha, Golden Bay, Paradise Bay vai Cirkeww. Netālu no pilsētas atrodas pilsēta-muzejs Mdina, kas ir kādreizējā Maltas galvaspilsēta. Par bāru, restorānu un klubu trūkumu šeit nevar sūdzēties, tomēr atpūtnieki tik un tā dodas uz Paceville, kur naktsdzīve tomēr ir krāšņāka un ar lielākām izklaides iespējām.

Marsascala
Pilsētiņa Maltas austrumos, kas ieskauta nelielā līča krastā, no kura baudāma ainavisks skats. Šajā pilsētiņā ir tikai dažas viesnīcas, bet tūrisms šeit zeļ un plaukst. Vieta ir piemērota klusas un mierīgas atpūtas cienītājiem.

Melliha
Melliha iedalās divās izteikti atšķirīgās kūrortzonās – pilsēta un līcis. Melliha līcis ir Maltas pati lielākā smilšu pludmale. Te ir lieliskas viesnīcas, kuru atpūtnieki atraduši šeit vietu mierīgai, klusai pludmales atpūtai. Melliha līča kūrorta zona atrodas ārpus pilsētas, tādēļ vietējie iedzīvotāji šeit gandrīz nav sastopami. Dzīve šeit noklust līdz ar tumsas iestāšanos un satiksmes autobusi pārstāj kursēt 11:00 vakarā.